Hledání té správné obuvi pro běhání může být někdy podobné vyhledávání partnera na celý život. Přesně tak, jak vybíráte svého životního partnera na základě vlastností, které jsou pro vás důležité, tak i při výběru běžeckých bot hledáte model, který dokonale splňuje vaše potřeby, pohodlí a očekávání.

Při hledání ideálního páru běžeckých bot by měli běžci zvážit několik klíčových faktorů. Dnes vám poradíme, jak se v tomto úkolu nejlépe zorientovat.

1. Typ boty

Jaká bota je pro vás ta správná závisí především na tom, jaké povrchy budete při běhu nejčastěji používat. Existují boty pro běh na silnici, pro běh v terénu nebo pro běh na dráze. Každý typ boty má své vlastní specifické charakteristiky, díky kterým je vhodný pro konkrétní povrch. Boty na silnici jsou obvykle lehčí a měkčí, zatímco boty na běh v terénu mají robustnější podrážku a poskytují lepší grip.

2. Velikost a šířka

Velikost a šířka boty jsou jedny z nejdůležitějších faktorů, které byste měli zvážit. Správně zvolená velikost boty by měla být taková, aby vám při běhu nebylo ani těsné, ani volné. Vaše nohy by měly mít dostatek prostoru k pohybu, ale zároveň by bota neměla být tak velká, aby vám neklouzala.

3. Tvar nohy

Tvar vaší nohy je také velmi důležitý. Lidé mají různé typy nohou - někdo má vysoký nárt, jiný nízký. Někdo má široké chodidlo, někdo úzké. Každá bota je navržena pro určitý typ nohy, takže je důležité znát tvar své nohy a podle toho vybírat boty.

4. Pronace

Pronace je pohyb, který vaše nohy dělají při běhu. Některé boty jsou navrženy tak, aby korigovaly nadměrnou pronaci nebo supinaci (kdy vaše nohy rotují směrem dovnitř nebo ven z těla). Pokud si nejste jisti, jakou pronaci máte, můžete to zjistit na základě opotřebení vašich stávajících bot.

5. Přizpůsobení boty běžeckému stylu

Někteří běžci dopadají při běhu na patu, jiní na špičku nebo střed chodidla. Každý běžecký styl vyžaduje jiný druh boty, který tento styl podporuje a chrání nohu před zraněním. 

Jedno je jisté - bez ohledu na to, jaké jsou vaše specifické potřeby, v naší prodejně Dextrsport najdete ten správný pár. Naši odborníci vám rádi pomohou s výběrem a poradí vám, co je pro vás nejdůležitější. Protože víme, jak je důležité mít ten správný pár bot, který vám umožní dosáhnout vašeho plného potenciálu. Přijďte k nám a najděte svou druhou půlku.